Člen skupiny ENETIQA

Otevřený dopis zastupitelům města Liberec

Vážená paní zastupitelko, vážený pane zastupiteli,

dovolujeme si Vás oslovit v záležitosti neplnění smlouvy mezi Teplárnou Liberec, a.s. a statutárním městem Liberec, které je jejím akcionářem.

Formu otevřeného dopisu volíme, protože neplnění závazků z této smlouvy ze strany města bezprostředně poškozuje zájmy nejen naší společnosti a tisíců našich zákazníků, ale i zájmy města v oblasti ekologického zásobování teplem a budoucnost odpadového hospodářství v Liberci. Stát i municipality by měly jít v plnění smluv příkladem. Z těchto důvodů Vás žádáme, abyste na letošním posledním zasedání zastupitelstva města Liberec pomohli prosadit splnění závazků města z této smlouvy.

Teplárna Liberec své závazky ze smlouvy důsledně plní. Snížené ceny tepla pro naše zákazníky za rok 2016 udržíme na dohodnuté úrovni, přestože byla mírná zima a cenu bychom mohli v souladu se smlouvou navýšit. Dovolte nám připomenout, že na naši nabídku na uzavření dlouhodobých smluv na zlevněné teplo přistoupilo 95 % našich zákazníků. Je to úspěch našeho společného plánu, jak v Liberci zajistit další fungování systému zásobování teplem, jeho další modernizaci a fungování návazného systému ekologické likvidace komunálního odpadu.

Stejně odpovědně jsme rozhodli i o ceně tepla na rok 2017 a cenu jsme snížili o 26 Kč na 673 Kč/GJ vč. DPH. Toto snížení nám umožnil pokles ceny zemního plynu a domluvené snížení nájmů formou vložení majetku obou akcionářů. Skutečnost, že město své závazky plynoucí ze smlouvy dosud nesplnilo, nechceme promítat do naší cenové politiky vůči odběratelům. Dlouhodobě je však pro Teplárnu Liberec tato situace neudržitelná.

Termín vložení a hodnota vkládaného majetku jsou jediné věcné námitky ze strany města, které by mohly být relevantní ke smlouvě. Tyto námitky se podařilo s využitím posudků renomovaných společností přesvědčivě vyvrátit.

Tvrzení zástupců města, že podmínky pro vklad majetku ještě nenastaly, nebo že jsme je dostatečně neprokázali, jsou nesprávná. Predikce vývoje cash flow potvrzená naším auditorem společností PriceWaterhouseCoopers a z metodického pohledu i konzultantem města KPMG dokládá, že je splněná základní podmínka smlouvy. Negativní trend vývoje našeho cash flow je tudíž evidentní. Smlouva s našimi akcionáři tento negativní vývoj předvídala a řeší ho vložením teplárenské infrastruktury v majetku města a společnosti Energie Holding do Teplárny Liberec.

Zástupci města tvrdí, že ocenění vkládaného majetku je příliš vysoké. Hodnotu vkládaného majetku ale ve stejné výši potvrzují dva znalecké posudky. První odhad, na základě kterého je smlouva postavena, zpracovala firma TPA Horwath v roce 2015 a oba akcionáři, tedy i město, jej odsouhlasili. Aktualizace tohoto odhadu proběhla znovu v dubnu 2016. Město tento odhad poprvé zpochybnilo téměř po roce v červnu 2016. Představenstvo Teplárny Liberec proto nechalo udělat nové ocenění firmou Deloitte v září 2016, které potvrzuje původní ocenění provedené společností TPA Horwath.

Všechny ostatní námitky nebo návrhy, které se průběžně objevují, s dodržením naší dohody nesouvisejí.

Masivní využití slevy na teplo našimi zákazníky má i své předpokládané dopady. Teplárna Liberec se ve fiskálním roce 2015/2016 propadla i přes mimořádné úspory do ztráty 16 milionů korun dle IFRS. To je výsledek, který jsme předvídali a který pro tento rok akceptujeme.

Pokud město Liberec své závazky ze smlouvy nesplní, prohloubí se tato ztráta ve fiskálním roce 2016/2017 na 30 milionů korun. Za těchto okolností nebudeme moci zahájit modernizaci první větve parovodů na horkovody v projektu GreenNet, protože financování tohoto projektu bude výrazně omezeno či dokonce znemožněno. Navíc, na jedné straně město veřejně deklaruje podporu projektu, na straně druhé hlasováním na posledních dvou valných hromadách neschválením podnikatelské koncepce jej znemožňuje.

Spolupráce a dobrých vztahů s městem si velmi vážíme. Naší absolutní prioritou je však dodržení závazků vůči našim zákazníkům. Teplárna Liberec udělala pro splnění svých závazků ze smlouvy maximum. Nyní jsme nuceni, ač neradi, dosáhnout jejího plnění ze strany města Liberec případně i soudní cestou. Podle našich právních zástupců ze společnosti Glatzová & Co. je naše právní pozice silná. Dvouletý soudní spor kvůli neplnění smlouvy tak může město Liberec stát na způsobených škodách až 140 milionů korun.

Smlouvu, kterou jsme společně s akcionáři uzavřeli, považujeme za korektní. Je to v podstatě jediná funkční a ekonomicky smysluplná cesta,  která v Liberci zajistí:

  • dlouhodobě čisté ovzduší za konkurenceschopnou cenu tepla;
  • vymístění parovodů z Nisy;
  • energeticky vyřešené odpadové hospodářství.

Dovolujeme si na Vás tedy ještě jednou apelovat, abyste se zasadili o splnění závazků ze strany města. Pro Vaše snazší rozhodování najdete v příloze i detailnější informace.

V Liberci dne 8. prosince 2016

Ing. Jitka Holčáková, MBA v. r.                               Petr Heincl, v. r.

místopředsedkyně představenstva                    člen představenstva

 

 

Na vědomí:     zastupitelé statutárního města, Liberec média

 

Vážená paní zastupitelko / vážený pane zastupiteli, dovolte nám, abychom Vás dále podrobněji informovali o faktech, která dokládají naše vyjádření z tohoto otevřeného dopisu:

1. Ceny tepla a hospodářské výsledky Teplárny Liberec

Cena tepla

  • Za rok 2016 držíme cenu pro zákazníky s pětiletou smlouvou ve výši 699 Kč/GJ vč. DPH, a to i přes to, že byla mírná zima a cenu bychom tedy mohli v souladu se smlouvou zvýšit. Mírná zima znamená méně prodaného tepla, a tudíž nižší příjmy při stejných fixních nákladech.
  • Na rok 2017 cenu snižujeme o 26 Kč na GJ, tedy na 673 Kč/GJ. Toto snížení umožnil pokles ceny plynu, ke kterému došlo v roce 2016. Snížení ceny plynu přenášíme do snížení ceny pro naše odběratele v plné výši.

Hospodářský výsledek

  • Ve fiskálním roce 2014/2015 skončila Teplárna Liberec v zisku 4 miliony korun.
  • Fiskální rok 2015/2016 skončí Teplárna Liberec ve ztrátě 16 milionů korun. Ještě vyšší ztrátě zabránili pouze jednorázové vnitřní úspory na straně Teplárny.
  • Pokud město nedodrží smlouvu, skončí Teplárna Liberec ve fiskálním roce 2016/2017 ve ztrátě zhruba 30 milionů korun.
  • Pokud dohodu město Liberec dodrží, bude Teplárna Liberec hospodařit s mírným ziskem ve výši cca 3 miliony korun.

2. Tvrzení, kterými město zdůvodňuje neplnění smlouvy

Pokles volných finančních prostředků pod 20 milionů korun ještě nenastal

  • Zástupci města tvrdí, že jsme dostatečně nedoložili, že byla splněna hlavní podmínka – pokles volných finančních prostředků na účtu Teplárny pod 20 milionů korun, a proto rozporují termín, kdy by měl být majetek vložen. Nicméně podle našeho ekonomického a právního názoru to mělo být učiněno k 1. říjnu 2016, kdy bylo evidentní a doložitelné, že výše našich volných finančních prostředků klesá a v průběhu příštího roku se zákonitě dostane pod 20 milionů korun. To je ovšem hranice, ke které se fakticky nikdy nechceme dostat, protože v tu chvíli už bude ohrožena naše finanční stabilita a naše schopnost průběžně financovat chod Teplárny. Museli bychom situaci řešit překlenovacími úvěry, které by Teplárnu dále ekonomicky poškodily.
  • Náš názor – predikci cash flow – potvrzuje náš auditor PriceWaterhouseCoopers a správnost metodiky tohoto výpočtu potvrdil i konzultant města společnost KPMG.
  • Ještě poznámka k tomu, proč došlo k naplnění podmínky ze smlouvy tak rychle: na uzavření dlouhodobých smluv na zlevněné teplo přistoupilo 95 % našich zákazníků

Hodnota vkládaného majetku

  • Zástupci města tvrdí, že ocenění vkládaného majetku je příliš vysoké. Hodnotu vkládaného majetku ale ve stejné výši potvrzují dva znalecké posudky. První odhad, na základě kterého je smlouva postavena, zpracovala firma TPA Horwath v roce 2015 a oba akcionáři, tedy i město, jej odsouhlasili. Aktualizace tohoto odhadu proběhla znovu v dubnu 2016. Město tento odhad poprvé zpochybnilo téměř po roce v červnu 2016. Představenstvo Teplárny Liberec proto nechalo udělat nové ocenění firmou Deloitte v září 2016, které potvrzuje původní ocenění provedené společností TPA Horwath. Termín vložení a hodnota vkládaného majetku jsou jediné věcné námitky ze strany města pro nesplnění smlouvy a nevložení majetku. Tyto námitky dokážeme s využitím posudků renomovaných společností přesvědčivě vyvrátit. Všechny ostatní námitky nebo návrhy, které se průběžně objevují, s dodržením naší dohody nesouvisejí.

3. Ostatní výtky města vůči Teplárně Liberec, které s plněním smlouvy nesouvisejí

Způsob vkladu majetku

  • Někteří představitelé města kritizují, že majetek vkládá jen město, zatímco druhý akcionář majetek Teplárně Liberec prodává za 120 milionů korun. Není to tak, oba akcionáři vkládají majetek odpovídající výši jejich podílů ve firmě. Tedy město majetek v hodnotě 35 milionů a Energie Holding majetek v hodnotě 82 milionů. Hodnota infrastruktury ve vlastnictví EH je však bezmála 200 milionů korun, proto rozdíl musí Teplárna vypořádat, jinak by se změnily akcionářské podíly města a společnosti Energie Holding a vliv města v Teplárně Liberec by byl naprosto marginalizován.

Hodnota vkládaného majetku, výše nájmů

  • Tvrzení, že nájmy za teplárenskou infrastrukturu v majetku akcionářů jsou moc vysoké, neodpovídá znaleckým posudkům. Znalecký posudek firmy TPA Horwath říká, že ocenění majetku je na spodní hranici reálného stavu a nájmy jsou nižší, než by mohly být. Proti tomu staví město dopis od firmy RSM Tacoma, který říká, že majetek je oceněn příliš vysoko a nájem je vysoký. Podle nás je názor společnosti RSM Tacoma založen na nesprávném zadání. Z dopisu vyplývá, že RSM Tacoma ocenila majetek během tří dnů a bez jeho fyzické kontroly. Uvažované míry životnosti a využitelnosti majetku města byly jen rámcově odhadnuty, nebyly zohledněny povinnosti a rizika, ani adekvátní výnosová míra, která by umožnila generovat odpovídající prostředky na obnovu. Zvolený postup posouzení nasvědčuje tomu, že při správných předpokladech by vyjádření RSM Tacoma bylo s největší pravděpodobností velmi podobné znaleckému posudku TPA Horwath.
  • Vedení města se rozhodlo uvedeným dopisem řídit a chce snížit výši nájmu z 9,8 milionu korun na 5,8 milionu korun. Městem avizovaná sleva z obvyklé ceny však z pohledu vyrovnaného financování Teplárny Liberec nic neřeší, jelikož dopad slevy na teple do hospodaření Teplárny je 33 milionů korun a sleva na nájmu avizovaná městem činí 4 miliony korun.

Poskytování informací

  • Pan náměstek Korytář si stěžuje, že mu Teplárna Liberec neposkytuje informace a všechny smlouvy s našimi dodavateli. Teplárna Liberec dodržuje všechny zákony, které určují práva a povinnosti jejích akcionářů. Pokud mají zástupci města v představenstvu Teplárny Liberec jakékoliv požadavky, které mají oporu v zákoně, tak je plníme. To jsou dle pravidel vedení obchodních korporací jediní oprávnění příjemci obchodních informací. Jejich povinností je potom patřičně informovat vedení města jako zástupce akcionáře.

Nadstandardní zisky akcionářů

  • Zástupce města vyjádřil na valné hromadě 14. listopadu 2016 názor, že oba akcionáři realizují v Teplárně Liberec dlouhodobě nadstandardní zisky. Není to pravda. Navíc je chybné spojovat tato podezření s plněním smlouvy, která umožnila snížit ceny tepla. Pokud se zástupci města domnívají, že se v minulosti vlastníci obohatili na úkor Teplárny Liberec, tak musejí toto tvrzení nejprve doložit.

4. Projekt GreenNet

  • Město údajně zpracovává plán, podle kterého by bylo možné modernizovat všechny tři parovodní větve najednou. Považujeme to z ekonomického hlediska za nemožné. Modernizace jedné větve přijde na 320 milionů korun, modernizace dvou větví na 600 milionů, modernizace všech tří na 1,2 miliardy korun. Teplárna Liberec je schopna financovat s pomocí úvěru a dotace modernizaci jedné větve. Dřívější návrhy, jak by se město mohlo podílet na paralelní modernizaci i druhé větve, byly v průběhu času zástupci města označeny za neprosaditelné.
  • Projekt GreenNet je také dalším důvodem, proč by mělo město Liberec okamžitě splnit podmínky ze smlouvy. Pokud město nesplní podmínky ze smlouvy do konce roku 2016, bude významně ohroženo nebo dokonce znemožněno uzavření dotační smlouvy na modernizaci první větve. Bez dodržení smlouvy se Teplárna Liberec dostane do ztráty zhruba 30 milionů korun ročně.

5. Odpuštění nájmů

  • Varianta, že by byla změněna smlouva a namísto vkládání majetku by oba akcionáři Teplárně Liberec trvale odpustili placení nájmu za teplárenskou infrastrukturu, byla v průběhu přípravy naší smlouvy také diskutována. Většina zástupců obou akcionářů tuto variantu odmítla z důvodu, že odpuštění nájmu, tedy oprávněného příjmu společnosti, není v souladu se správným řízením obchodních korporací.

 

Odstávka

Vážení odběratelé,

 

v současné době dodáváme teplo a teplou vodu do všech odběrných míst dle smluvních podmínek.

 

Teplárna Liberec, a.s.